• Yeni Ticaret Puanı Özelliği: Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.
  • XTurk üye grupları genel yetkileri güncellenmiştir. Okumak için tıklayınız.

Forumda insan ilişkileri ve ticaret hakkında

Necat 

Yönetici
Moderatör
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
59
Xturk Puanı
28
Arkadaşlar merhaba, yaşanan bir durum üzerine bu yazıyı yazma gereği duydum. Lütfen bu forumun adalet temasıyla kurulduğunu her zaman hatırlayın. Bazılarınız bilgi almak, kendinizi geliştirmek veya başkalarına bir şeyler öğretmek amacıyla burdasınız. Bazılarınız ise ticaret yapmak amacıyla burada. Ticaret yaparken lütfen doğruluk ve dürüstlükten şaşmayın. Freelance diye tabir edilen işlerin karşılığı emektir yani sizin 100 liraya yazdığınız bir kodu başka birisi 75 liraya, başka birisi de 150 liraya yazabilir. Ne sebeple olursa olsun sizden daha düşük bir fiyata sizinle aynı işi yapan birisinin konusuna girip baltalamak çok yanlış bir davranıştır ve etik değildir. Siz ortaya bir proje koyarsınız, düzgünce anlatırsınız verdiğiniz hizmeti ve diğer hizmetlere karşı olan üstünlüğünü, artı eksi yönlerini kullanıcılar kararını verir seçimlerini yaparlar.
Ticaret ve ticari olmayan konularda lütfen saygı kurallarını gözetin. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir davranışı başkasına yapmaktan kaçının. Bir satış konusu veya hizmet alacağınızda kendinizi güvende hissetmek adına her şeyi sorup öğrenin fakat bunu yapıcı bir dil ile yapın, kimseyi elinizde kanıt olmadan suçlamayın veya hakaret etmeyin. Eğer verilen hizmette xturk kurallarına uygun olmayan bir şey mevcutsa, bu hizmeti alanların zarar göreceğini düşünüyorsanız veya konuda bir hile varsa bunu yöneticilere bildirebilirsiniz. İncelemesini yönetim yapacaktır.
Alacağınız hizmeti almadan önce mutlaka sorgulayın örneğin wordpress hizmeti alacaksanız; kullanılan eklenti ve temaların orjinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sizin 1 yıldır uğraşıp emek verdiğiniz, her şeyini ücretli kullandığınız bir siteyi 50 tl ye aldığınız bir hizmet warez eklenti yükleyerek mahvedebilir.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Buzzymedia 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
101
Xturk Puanı
43
Öncelikle konu için teşekkürler. Yazılanların her kelimesine katılıyorum ☺ Benim dikkat edilmesini istediğin bir hususta ticari olsun olmasın iletişime geçildiğinde insanların oyalanmaması . Eğer bir hizmet almak için konu açıp numaranızı ya da farklı bir iletişim şeklini belirttiyseniz size yazan insanları bekletmeyin. Zor bir durum olur buna anlayış gösterilir ama keyfi olarak yapıldığında saygısızlıktan başka bir şey değil .

Necat 

Yönetici
Moderatör
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
59
Xturk Puanı
28
Öncelikle konu için teşekkürler. Yazılanların her kelimesine katılıyorum ☺ Benim dikkat edilmesini istediğin bir hususta ticari olsun olmasın iletişime geçildiğinde insanların oyalanmaması . Eğer bir hizmet almak için konu açıp numaranızı ya da farklı bir iletişim şeklini belirttiyseniz size yazan insanları bekletmeyin. Zor bir durum olur buna anlayış gösterilir ama keyfi olarak yapıldığında saygısızlıktan başka bir şey değil .
Çok doğru

E-Ticaret 

E-commerce & Digital Director
Kurumsal Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
119
Xturk Puanı
43
Web sitesi
www.eticaretteyim.com
Herkes kendı emeğine değer biçer Ben 2-5 bazen 15k ₺ lik eticaret siteleri teslim ederim ama piyasada 200 500 arası yapanda var isteyen istediini seçiyor. bende aç kalmıyorum onlarda. ama dediğim gibi herkes emeğine değer/fiyat biçer kimisi çok kimisi az kımsenın emeğine laf etmeye kımsenın hakkı olmaz

mirack 

First Respect
Kurumsal Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
44
Xturk Puanı
28
Web sitesi
www.mirack.com.tr
İnsan önce kendisine sonra karşısındakine saygısını gösterirse sorun kalmaz diye düşünüyorum. Hizmet alınır veya alınmaz saygımızı yitirmeden muhabbete ve işimize devam etmemiz gerekiyor. Ticarette almak veya almamak doğaldır, fiziksel dükkanımıza girip bir şey almadan giden müşterinin arkasından konuşamaz veya hakaret edemeyiz. Müşteri açısından tercih meselesidir. Rakiplerimizi baltalama, kötüleme vb. davranışlar yerine hizmetimizi iyileştirmeli ve daha kaliteli nasıl yapılır ona odaklanmalıyız. Önemli olan net iletişim ve saygıdır.

aLLioni 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
39
Xturk Puanı
28
Web sitesi
ruyatabirleriburada.com
Herkes kendı emeğine değer biçer Ben 2-5 bazen 15k ₺ lik eticaret siteleri teslim ederim ama piyasada 200 500 arası yapanda var isteyen istediini seçiyor. bende aç kalmıyorum onlarda. ama dediğim gibi herkes emeğine değer/fiyat biçer kimisi çok kimisi az kımsenın emeğine laf etmeye kımsenın hakkı olmaz
İnsan önce kendisine sonra karşısındakine saygısını gösterirse sorun kalmaz diye düşünüyorum. Hizmet alınır veya alınmaz saygımızı yitirmeden muhabbete ve işimize devam etmemiz gerekiyor. Ticarette almak veya almamak doğaldır, fiziksel dükkanımıza girip bir şey almadan giden müşterinin arkasından konuşamaz veya hakaret edemeyiz. Müşteri açısından tercih meselesidir. Rakiplerimizi baltalama, kötüleme vb. davranışlar yerine hizmetimizi iyileştirmeli ve daha kaliteli nasıl yapılır ona odaklanmalıyız. Önemli olan net iletişim ve saygıdır.
Buradaki asıl mesele serbes piyasada kim kaçparaya iş yapar yapabilir yapmalı meselesi değil arkadaşlar.
Benim savunduğum konu şu. Her şeyin bir maliyeti var.. (Free yazılım eklenti vs den bahsetmiyorum.)
Ben burada Kendi kategorimden örnek vereyim optimizasyon çalışması yaparken konumda ücretli eklenti kullanıyorum + manuel işlemler yapıyorum ve ücret olarak talebim şudur diye ticaret konusu açıyorum. Kullandığımız lisanslı eklenti ve benzer eklentilerin domaine lisanslı legal fiyatları genelde aynı çizgidedir ve 50 $ civarıdır. bu eklentileri unlimited lisan ile almaya kalksanız 1 yıllık 200 $ yani 1350 TL ücret ödeyeceksiniz. ve her optimizasyon işi için 30 TL ücret talep edeceksiniz.
ufak bi matematik yapalım.
1 yıl unlimited lisansı için 1,350 TL para ödediniz . Bu cepte
Haftada 1 iş yapsanız 30 tl den (sonuçta takipçi veya sms doğrulama işi yapmıyosunuz sürümden kazanayım dersiniz yapılan iş belli gelen talep belli)
ayda 4 iş yapar 4x30= 120 TL
yılda 52 iş 52x30 = 1560 TL

Eklenti ücreti yıllık olarak ne ödemiştik ? 1350 TL 1 yılda kaç TL topladık 1560 TL Kaç Lira kar ettik = 1560-1350=210 TL
Şimdi sevgili forumdaşlarım ben cebimten tek sefede 1350 tl para vericem sonrasında 12 ayda geri toplayacam ve sonucunda 210 tl gibi bir rakam kar edecem Ben salak mıyım ? diyeceksiniz ki ücretsiz eklenti kullan o 1560 tl nin hepsi senin olsun.
Eeeee forumdaşlar Ben bu işi yapmak için açtığım iş tanıtımı konumda ücretsiz , gerek görülürse ücretli eklenti kullanırım diye belirtmişim. E hani müşteri olarakta bilinçliyiz hepimiz maşallah. -Bana ne kardeşim ben ücretli eklenti istiyorum sonuçta oda buda 30 tl değil mi? diye sorup ücretli eklenti isteyecek. İşte tam da burada aklına soru işareti gelecek herkesin. BU ADAM AMME HİZMETİMİ YAPIYOR ?
işte şimdi sizin kafanıza 40 tilkiyi soktum ... Hadi hepsini , kuyruklarını birbirine değdirmeden gezdirin bakalım ...

Google ads alanı