• Yeni Ticaret Puanı Özelliği: Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.
  • XTurk üye grupları genel yetkileri güncellenmiştir. Okumak için tıklayınız.

Oyun Firması Nasıl Açılır?

Muhammet 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
179
Xturk Puanı
43
Herkese Merhabalar,
Hayalim olan ve bir haftadır'da içinde bulunup araştırmalar yaptığım konuyu sizlerle paylaşıp sizlerinde önerilerini ve tavsiyelerini almak istiyorum.

Normalde yapımcı bir firma yoksa oyun firması açması neredeyse imkansız gibi Türkiye şartlarına göre.
Ama yapımcı bir firmadan lisanslı olarak satın alıp Türkiye'de açmak bir üstte bahsettiğimden %50 daha kolay bir durum, paranı hazırla, oyunu Türkiye'ye getir, ekibini kur reklamını ver açılışı bekle.

Oyun yapımcısı olmadan oyun firması açmak neredeyse daha kolay işlem sadece paraya bakıyor, yazılımcı, grafiker, sosyal medya yönetimi hakkında üst düzey bilgiye sahip birisi ve ayrıca oyunculara siteden destek verebilecek destek ekibi. Bunlar 5-6 kişi ile bitiyor, oyun güncellemesi ve yamalar zaten yapımcı firmadan gönderiliyor sadece türkçeye çevirip oyuna işleme kalıyor buraya kadar herşey tamam ...

Konuda joygame firmasından bahsedeceğim, wolfteam ekibi eğer ki doğru ise 11 kişiden oluşuyormu, yani oyun online kısmını düşünürsek çok az diyebiliriz, ama üstte bahsettiğim konu bu, güncellemeler ve yamalar zaten yapımcı firmadan geliyor ve her şeyi sizlere listeleyerek atıyolar, oyunda bir sıkıntı yaşadığınızda zaten yapımcı firma sizlere destek sağlıyor.

Buraya kadar her şey tamam.

Asıl merak ettiğim konu ise, oyunu aldık, ekibi kurduk artık oyunu kurup testlere başlayıp çevirileri halledip kapalı beta tarihi belirleyip reklam verme kalıyor geriye,
Normal şartta oyun firmalarının verimerkezleri bulunuyor, ama ben başlangıçta çok gerek yok diye düşünüyorum atıyorum netinternet firması ile bir anlaşma sağlanıp oyunumuzu ve firmamız üzerine barınacak herşeyi o firma üzerinde barındırıp aylık internet+elektrik gibi ücretleri neredeyse %50 kısarak işlemi başka bir firmada yürütüp bizlere sağlanan sunuculardan devam etmeyi düşünsek, bunun bizlere dezavantajı olabilir mi?
Verimerkezi kurulumunun ve ihtiyaç olarak sunucu özelliklerinin maliyeti google'de araştırınca her yerde bulunuyor, ama işte asıl mesele oyunu satın alacak kişilerin oyun ile ilgisi üst düzey olup ve bu oyunu daha önce açmış olması yüksek maliyetlerin önüne geçer mi? Allah izin verirse asker sonrası bu tarz bir şeyler düşünüyoruz, yapımcı firma ile çince bilen bir abimiz vasıtasıyla iletişime geçtik ve ilk yıl için bizlere destek olacaklarını ve ayrıca ekip kurulmasa bile yapılacak tüm işlemlerin yapımcı firmadan doğru ayarlanacağını belirttiler yani bunların tamamı sözleşme içerisinde bulunuyormuş, onlar sadece oyuna para değil desteğine de ücret alıyolarmış yani herşey içinde ücret veriliyor, ve yıllık olarakta düşünürsek ideal bir ücret teklifi iletildi.
Veri merkezi kurulumu'da girerse işin içine sadece verimerkezi 100 150 bin tl civarı bir masraf istiyor ayrıca ek olarak her ay internet+elektrik ve o ay içerisinde elektriğin çok fazla gitmesi yakıta bile işliyor.

Çok bilmişliğe gerek yok gülüp geçicek veya sen ne anlarsın kafasında olacak kişiler lütfen uzak dursunlar. Ben samimi şekilde öneri ve tavsiye verecekleri ciddiye alacağım. Şimdiden teşekkür ederim!​

Burakabi

TC Onaylı Üye
Yeni Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
2
Xturk Puanı
3
Girişiminizin başarıya ulaşmasını canı gönülden isterim. Uzun soluklu, bol gelir getiren bir yatırım olması dileğiyle. Aradığın bilgiye direkt olarak cevabım yok, girişimine katkı sağlamak için cevapları bulabileceğin bazı önerilerde bulunmak isterim.
Türkiye'de sürekli olarak startup yarışmaları, girişim fonları, yarışmalar ve fuarlar düzenlenir. Düzenli olarak bu mecraları takip ederek, ülkedeki oyun firmalarını, oyun girişimlerini ve yatırımcıları tanıyabilirsin. Özellikle düzenlenen fuar veya yarışmalar halka açık olarak düzenlenir ve daha yolun çok başında 23-30 yaş aralığındaki genç arkadaşların girişimlerini yerinde inceleyebilir, ilk elden çok net bilgiler edinebilirsin. Sürem kısıtlı dersen; Linkedin gerçekten çok güzel bir platform ve işinin ehli, sektörün içerisinden birçok firma ve firma sahiplerini barındırıyor. Linkedin ağını ufak ufak oluşturarak, kişiler ve kurumlar ile iletişime geçebilir, girişimini aktarabilir ve aradığın bu cevapları direkt olarak sorularınla yanıtlayabilirsin.
Boş vaktin olduğu an KOSGEB girişimcilik kursuna giderek, sertifikanı almanı tavsiyede ederim (Eğer yoksa). Zira kosgeb teknoloji yatırımlarına gerçekten destek veriyor. Özellikle böyle bir girişim için bulunduğun şehirde veya kurulum aşamasında teknopark bulunan bir şehir seçmeni tavsiye ederim. Bazı üniversitelerinde kendi bünyesinde bu girişimlere destek olduğunu unutmamak lazım.
Sektörde network çok kapıyı açıyor, işin en başında network'unu güçlü tutarsan birçok kapıyı rahatlıkla aralayabilirsin.
Saygılar.

Muhammet 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
179
Xturk Puanı
43
Girişiminizin başarıya ulaşmasını canı gönülden isterim. Uzun soluklu, bol gelir getiren bir yatırım olması dileğiyle. Aradığın bilgiye direkt olarak cevabım yok, girişimine katkı sağlamak için cevapları bulabileceğin bazı önerilerde bulunmak isterim.
Türkiye'de sürekli olarak startup yarışmaları, girişim fonları, yarışmalar ve fuarlar düzenlenir. Düzenli olarak bu mecraları takip ederek, ülkedeki oyun firmalarını, oyun girişimlerini ve yatırımcıları tanıyabilirsin. Özellikle düzenlenen fuar veya yarışmalar halka açık olarak düzenlenir ve daha yolun çok başında 23-30 yaş aralığındaki genç arkadaşların girişimlerini yerinde inceleyebilir, ilk elden çok net bilgiler edinebilirsin. Sürem kısıtlı dersen; Linkedin gerçekten çok güzel bir platform ve işinin ehli, sektörün içerisinden birçok firma ve firma sahiplerini barındırıyor. Linkedin ağını ufak ufak oluşturarak, kişiler ve kurumlar ile iletişime geçebilir, girişimini aktarabilir ve aradığın bu cevapları direkt olarak sorularınla yanıtlayabilirsin.
Boş vaktin olduğu an KOSGEB girişimcilik kursuna giderek, sertifikanı almanı tavsiyede ederim (Eğer yoksa). Zira kosgeb teknoloji yatırımlarına gerçekten destek veriyor. Özellikle böyle bir girişim için bulunduğun şehirde veya kurulum aşamasında teknopark bulunan bir şehir seçmeni tavsiye ederim. Bazı üniversitelerinde kendi bünyesinde bu girişimlere destek olduğunu unutmamak lazım.
Sektörde network çok kapıyı açıyor, işin en başında network'unu güçlü tutarsan birçok kapıyı rahatlıkla aralayabilirsin.
Saygılar.
Cevabınız için çok teşekkür ederim, " Yaşayabilmek için ya evin olacak ya işin" mantığı ile haraket ediyorum hep gücüm yettiğince, asker sonrası bu tarz bir şey var aklımda. Çok fazla araştırdım ama aklımda ki soruları bulamadım Linkedine baktım çok büyük firma sahipleri bu platform üzerinde aktif kullanım yapmaktaymış teşekkür ederim bu bana yeni bir şeyler katacak, Öncelikle sorularınıza cevap vereyim, KOSGEB girişimcilik belgemi alalı 2 ay oldu, internet ortamına geçtikten sonra belgemi aldım ama henüz çıkarttırmak için vaktim olmadı zaten belgem var diyerekten.

Fuar ve yarışmalara bakındım ama bir süredir düzenlenen bir fuar veya yarışma görmedim, sanırsam virüs sebebiyle, her şey düzenlendikten sonra Türkiye'nin neresinde olursa olsn gideceğim.

Burakabi

TC Onaylı Üye
Yeni Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
2
Xturk Puanı
3
Tebrik ederim. Next in Game'i takip etmeni öneririm. Kayıtları yeni bitti. Yakında yarışmalar başlayacak.

Muhammet 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
179
Xturk Puanı
43
Ayrıca forumlarda yok 500 ila 1 milyon tl arası bir bütçe çıkartmış arkadaşlar birde 2018 2017 tarihleri arasında aslında konuyu açana tam yanıtı vermeyen çok fazla kişi olmuş...

Hazır bir oyunu başka ülkeden ülkesine getiren kişi sadece sözleşme/lisans yapılırken yapımcı firmanın talep ettiği ücreti verdiğinde yıllık olarak ödeme planı çıkartılıyor, eğer bir belirliliği yoksada sizlere ilk yıl için güzel kıyaklar geçebiliyorlar. Ticaret sonuçta müşteri kaçmaz!!

-Yabancı bir oyunsa bir kişi çevirmen yeterli.
-Oyun sahibinin yani şirket kurucusunun oyunla yakından bir bilgisi varsa, oyun'da daha önce oynadıysa ve oyun dosyaları ile karşılaştıysa max 3 yazılımcı yeterli 3 kişi bile çok fazla. Bir eleman sabah bir elaman ise gece çalışarak yoğunluğu giderebilir tabi bu oyun açıldıktan sonra...
-Grafik tasarımı ise bionluk gibi platformlarda şirket olduğu için çok fazla bir bütçe çıkartıcaklardır max bin tl ye halledilebiliyor. (Bionluk'ta bir kişi ile konuştum ve max çıkartacakları fiyat budur)
-Oyun için tanıtım videosu yapımcı firma tarafından çekilip sizlerin kullanılmasına izin verilirse, proje olarak teslim alıp seslendirme varsa Türkçe seslendirme yapılarak tanıtım videosu da tamamlanmış olur.
-Reklam ise 500 TL'yede verilebilir 5.000TL 'yede fiyat belirtmek çok zor olur, 500 tl reklam verirsiniz, 5.000 tl verdiğiniz reklamdan daha çok ilgi çeker.
-Sunucu ise şirket yeni kurulduysa eğer gidip te veri merkezi kurmak gerçekten çok saçma olur, oyun tutar bakarsrın giderlerin çok fazladır, şirket'te internet alt yapısı vardır sağlamdır veya başka bir yerde yer alacak bir bütçen olur gidersin küçük çaplı bir veri merkezi kuruluma başlayarak oyun anlaşması yaptıkça büyütme kararı alırsın. bir oyun firması için her oyuna göre değişiyor ama bize göre 64 GB ram sunucuda anlık +1k online kaldırabiliyor.
Anlayacağınız 500 600 bin tl gibi bir ücret yok ortada, he oyun sağlamdır size belki 1 milyon tl lisans ücreti isterler orasını bilemem ben planladığım oyun için araştırma yaptım.

Google ads alanı