• Yeni Ticaret Puanı Özelliği: Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.
  • XTurk üye grupları genel yetkileri güncellenmiştir. Okumak için tıklayınız.

Wordpress En İyi Cache Sistemi

alpertunga

TC Onaylı Üye
Yeni Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
2
Xturk Puanı
3
Web sitesi
www.kocaelidijitalpazarlama.com
Arkadaşlar selam,
Hepimizin bildiği gibi belirli başlı popüler wp fastest cache, litespeed cache, wp super cache gibi popüler bir çok kullanıcının kullandığı eklentiler mevcut. Lakin son zamanlarda kullandığım ve hız testlerinden hep 100 gördüğüm bir pluginden bahsetmek istiyorum.

Nefis Yemek Tariflerinin eski developerinin de ortak olarak geliştirdiği https://poweredcache.com/

Gayet basit ve kullanımı kolay. Free versiyonu da var denemenizi öneririm. Tabii cache konusunda en önemli husus temanın kod yapısının oldugunu unutmamak gerek.

Bol hitler.

Alınan Tepkiler
39
Xturk Puanı
13
Web sitesi
www.hosting.com.tr
Merhaba,

Benim test ettiğim, son kullanıcı odaklı, daha az karmaşık, herkes için uygulanabilir özelliklere sahip eklenti W3 Total Cache. Özellikle Object ve Database Cache özelliğini redis ile aktif edince çok yoğun ve karmaşık SQL kullanımı olan sitelerde güzel sonuçlar veriyor.

Litespeed ile gelen LScache herkes için kullanılabilir bir eklenti olmasada imkan varsa çok güzel sonuçlar veriyor. Özellikle admin paneli yavaş siteler için bazı özelliklere sahip.

Zaten kendi başına wordpress çok yavaş bir sistem. Buna ek olarak çok sayıda eklenti ve tema kurmak wp_options tablosunu çok fazla şişirir. Bu tablo her sayfa yüklemesinde yüklendiği için Disk I/O 'su ve mySQL CPU kullanımına çok fazla yük getirebilir.

Wordpress sitesi sahiplerine bir hosting firması sahibi olarak tavsiyelerim şunlar.
  • Etiket kullanımı ve etiket bulutu gibi kısımlardan kaçının,
  • rastgele sorgulardan kaçının (mySQL order by RAND())
  • Çok fazla tema ve eklenti kurup kaldırmayın.
  • Eklentileri sadece ve sadece kullanılır olanları tercih edin.
  • Header ve Footer üzerinde çok zengin menülerden kaçının.
  • Güvenlik eklentileri kurmaktan kaçının. Bırakın bunu hosting firmanız 3. parti uygulamalar ile veya Layer7 seviyesinde halletsin.
  • Gereksiz gördüğünüz botları .htaccess ile engelleyin. Bu botlar özellikle paylaşımlı hosting hesabınızda kısıtılı olan kaynakları sömürmektedir.

Alınan Tepkiler
39
Xturk Puanı
13
Web sitesi
www.hosting.com.tr
Gereksiz botların listesini access_log dosyanızı analiz ederek çoğaltabilirsiniz. Ben bir kısmını listeye ekledim. Bunu .htaccess dosyasının en üstüne koymanız gerek. Unutmayın, .htaccess dosyasında üst sıradaki kurallar alt sıradakileri ezer.

Apache yapılandırması:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} (bingbot|Baiduspider|SemrushBot|Yahoo|MJ12bot|AhrefsBot|Sogou|MegaIndex|VelenPublicWebCrawler|Teleskop|Dotbot|Cityreview|Sosospider|Twiceler|Exabot|Sogou|Java|trendictionbot|ZoominfoBot|XoviOnpageCrawler|pingdom|Aboundex|Cogentbot|FHscan|msnbot|TinEye-bot|Seekport) [NC]
RewriteRule .* - [R=403,L]

interaktifweb

TC Onaylı Üye
Yeni Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
2
Xturk Puanı
3
Web sitesi
www.interaktif.web.tr
Merhaba,

Benim test ettiğim, son kullanıcı odaklı, daha az karmaşık, herkes için uygulanabilir özelliklere sahip eklenti W3 Total Cache. Özellikle Object ve Database Cache özelliğini redis ile aktif edince çok yoğun ve karmaşık SQL kullanımı olan sitelerde güzel sonuçlar veriyor.

Litespeed ile gelen LScache herkes için kullanılabilir bir eklenti olmasada imkan varsa çok güzel sonuçlar veriyor. Özellikle admin paneli yavaş siteler için bazı özelliklere sahip.

Zaten kendi başına wordpress çok yavaş bir sistem. Buna ek olarak çok sayıda eklenti ve tema kurmak wp_options tablosunu çok fazla şişirir. Bu tablo her sayfa yüklemesinde yüklendiği için Disk I/O 'su ve mySQL CPU kullanımına çok fazla yük getirebilir.

Wordpress sitesi sahiplerine bir hosting firması sahibi olarak tavsiyelerim şunlar.
  • Etiket kullanımı ve etiket bulutu gibi kısımlardan kaçının,
  • rastgele sorgulardan kaçının (mySQL order by RAND())
  • Çok fazla tema ve eklenti kurup kaldırmayın.
  • Eklentileri sadece ve sadece kullanılır olanları tercih edin.
  • Header ve Footer üzerinde çok zengin menülerden kaçının.
  • Güvenlik eklentileri kurmaktan kaçının. Bırakın bunu hosting firmanız 3. parti uygulamalar ile veya Layer7 seviyesinde halletsin.
  • Gereksiz gördüğünüz botları .htaccess ile engelleyin. Bu botlar özellikle paylaşımlı hosting hesabınızda kısıtılı olan kaynakları sömürmektedir.
Selamlar

Etiket bulutu kullanımını ben de çok gereksiz buluyorum. Modern SEO'da Google tarafından böyle bir uygulamaya itibar edilmiyor artık.
Ama etiket kullanımından kaçının konusunu tam anlayamadım sanırım. SEO açısından bakınca etiket kullanımından vazgeçmenin etkisi ne olur sizce ?

ibrahimdurmus 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
SMS Onaylı Üye
Alınan Tepkiler
243
Xturk Puanı
43
Web sitesi
meraykuruyemis.com.tr
Selamlar

Etiket bulutu kullanımını ben de çok gereksiz buluyorum. Modern SEO'da Google tarafından böyle bir uygulamaya itibar edilmiyor artık.
Ama etiket kullanımından kaçının konusunu tam anlayamadım sanırım. SEO açısından bakınca etiket kullanımından vazgeçmenin etkisi ne olur sizce ?
Search Console etiketler noindex oldugunda kapsam hatasi veriyor. Önemli olmasa uyari vermez, diye düsünüyorum.

Ege 

Kurucu Üye
TC Onaylı Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
19
Xturk Puanı
8
Web sitesi
corazu.com
Etiket kullanimi onemli. Bazen etiket sayfalari iceriklerden daha iyi siralama aliyor. Her seye kullanmak sacma sadece.

Ana 5-6 kategorinizin olmasi lazim. SEO kategoriniz varsa seo dersleri, seo kriterleri, seo taktikleri gibi kategoriler acmak yerine onlari etiket olarak kullanabilirsiniz. Etiket sayfalarinin aciklamalarini optimizasyonunu iyi yaptiginiz taktirde cok verimli olur.

Mesela kendi sitemizde kullanim ornegi: https://www.guzelseo.com/tag/seo-kriterleri/

Wordpress’te dogru etiket kullanimi budur. Etiket bulutu isi tercih birazcik. Ic linklemeyi ve link juice aktarimini dogru yapmayi becerebiliyorsaniz etiket bulutu da cok faydali olabiliyor. Sonucta etiket sayfalarina kimse backlink almayacak, en mantikli tercih ic linklemeyle otoriteyi guclendirme

Burakabi

TC Onaylı Üye
Yeni Üye
TÜCCAR
Alınan Tepkiler
2
Xturk Puanı
3
Cache eklentileri kullanılırken; websitesinin içeriği, kullanılan tema gibi özelliklere göre cache eklentisi tercih ediyorum.
Şöyleki; super statik html çıktılarının ön planda olduğu, sayfaların neredeyse hiç değişmediği kurumsal sitelerde farklı eklentiler, statik sayfaların iş yapmadığı, sürekli değişen eticaret sitelerinde ise cache den ziyade kaynak kullanımını rahatça kontrol altına alabilen hummingbird gibi eklentileri tercih ediyorum. Ayrıca temaların yoğun js ve veya css kullanımlarına göre cache eklentilerinin değişmeside muhtemel. Zira ağır js ve css'leri anasayfada kullanmak zorunda olduğunuz tasarımlarda, cache siteyi kıracaktır. Scriptleri exclude ettiğinizde bu sefer site hızı memnun etmeyecektir.
Bu nedenlerden dolayı tek bir cache eklentisinde takılıp kalmak doğru olmayabilir...

Alınan Tepkiler
39
Xturk Puanı
13
Web sitesi
www.hosting.com.tr
Merhaba,

etiket bulutu kullanımından kaçının derken bu konuda tercihi size bırakıyorum. Etiket sayısı 100.000 olan bir tablodan order by rand diyerek 20 kayıt getirmeye kalktığınızda mySQL CPU kullanımı 100% lere vurmaktadır. Bu etiket bulutları her sayfada footer veya yan blokta olduğunu düşünürsek her sayfada bu kısım oluşturul ve orjinal içeriğinizin üzerine 100.000 adet sayfa daha eklenmiş olur.

Sadece Yandex botu bile siteniz tek başına agresif şekilde taradığı için sitenize kimse girmese dahi mySQL CPU kullanımınız hiç düşmez. Buna ziyaretçi ve diğer botları eklediğinizde iş çığırından çıkar.

Etiket bulutundan kastım yan taraf ve footerdaki rastgele çağırılan etiketleri kastettim. Bunu yapmadığınız sürece etiket kullanımı yapmak size kalmış.

Google ads alanı